Hammonds, Ward, Terry Earn Individual Honors

Hammonds, Ward, Terry Earn Individual Honors

 

 
Alyssa Ward, Franklin & Marshall

 


Jennica Terry, Bryn Mawr

 

FIRST TEAM

Name, School, Class, Event, Hometown / High School

Maya Hammonds, Johns Hopkins, Jr., 100, New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior

Kayla Camacho, Swarthmore, Jr., 200, 4x100, Franklin, Mass. / The Winsor School

Natalie Suess, Dickinson, So., 400, 4x400, New Egypt, N.J. / New Egypt

Erin Brush, Johns Hopkins, Jr., 800, Mason, Ohio / William Mason

Lilly Price, Swarthmore, So., 1500, 4x800, Chapel Hill, N.C. / East Chapel Hill

Ellie Clawson, Johns Hopkins, Jr., 5000, Bellevue, Wash. / Issaquah

Felicia Koerner, Johns Hopkins, Jr., 10000, Munich, Germany / Bavarian International School

Jennica Terry, Bryn Mawr, Fr., 100 Hurdles, Hebron, Md. / James M. Bennett

Catherine Buczek, Ursinus, Jr., 400 Hurdles, Wind Gap, Pa. / Nazareth Area

Lauren Jacob, Johns Hopkins, So., 3000 Steeplechase, Los Altos, Calif. / Los Altos

Lauren Holt, Swarthmore, Fr., 4x100, Broomall, Pa. / Marple Newtown

Becky Tang, Swarthmore, Sr., 4x100, Columbus, Ohio / Upper Arlington

Sayaka Vaules, Swarthmore, So., 4x100, Gaithersburg, Md. / Poolesville

Liana Tabtiang, Dickinson, So., 4x400, Wellesley, Mass. / Wellesley

Allyson Yanega, Dickinson, Fr., 4x400, Center Valley, Pa. / Southern Lehigh

Sarah Yanega, Dickinson, Fr., 4x400, Center Valley, Pa. / Southern Lehigh

Jillian Haywood, Swarthmore, Sr., 4x800, West Springfield, Mass. / Suffield Academy

Irina Bukharin, Swarthmore, Sr., 4x800, Kensington, Md. / Walter Johnson

Jennifer Beltran, Swarthmore, Sr., 4x800, Ontario, Calif. / Chaffee

Alyssa Ward, Franklin & Marshall, Sr., High Jump, Triple Jump, Teaneck, N.J. / Tabor Academy

Helen Girod, Johns Hopkins, Sr., Pole Vault, Carlsbad, Calif. / Carlsbad

Kendra Meredith, Gettysburg, Sr., Long Jump, Boyds, Md. / Northwest

Claire Sargent, Haverford, Sr., Shot Put, Bronxville, N.Y. / Bronxville

Mikayla Bisignani, Johns Hopkins, Fr., Discus, Latrobe, Pa. / Greensburg Central Catholic

Claire Conley, Swarthmore, So., Hammer, New Canaan, Conn. / New Canaan

Ellery Lyon, Gettysburg, Sr., Javelin, Sheldonville, Mass. / King Philip

Jenn Su, Johns Hopkins, Sr., Heptathlon, Livingston, N.J. / Livingston

 

Track Performer of the Year – Maya Hammonds, Jr., Johns Hopkins

Field Performer of the Year – Alyssa Ward, Sr., Franklin & Marshall

Rookie Performer of the Year –  Jennica Terry, Fr., Bryn Mawr

Coach of the Year – Pete Carroll, Swarthmore

 

SECOND TEAM

Alyssa Ward, Franklin & Marshall, Sr., 100, Teaneck, N.J. / Tabor Academy

Maya Hammonds, Johns Hopkins, Jr., 200, 100 Hurdles, High Jump, Long Jump, New Hartford, N.Y. / New Hartford Senior

Kayla Camacho, Swarthmore, Jr., 400, Franklin, Mass. / The Winsor School

Therese Olshanski, Johns Hopkins, Fr., 800, 1500, Mountain Lakes, N.J. / Mountain Lakes

Amelia Keyser-Gibson, Haverford, Sr., 5000, Bainbridge Island, Wash. / The Bush School

Sofia Canning, Dickinson, Sr., 10000, Portland, Maine / Waynflete

Sarah Congdon, Gettysburg, Sr., 400 Hurdles, Sewell, N.J. / Clearview Regional

Nicole Giannetti, Haverford, Sr., 3000 Steeplechase, 4 x 800, Oyster Bay, N.Y. / Oyster Bay

Gianna Speranza, Ursinus, Fr., 4x100, North Wales, Pa. / Gwynedd Mercy Academy

Catherine Buczek, Ursinus, Jr., 4x100, 4x400, Wind Gap, Pa. / Nazareth Area

Kira Miller, Ursinus, So., 4x100, Douglassville, Pa. / Daniel Boone

Rachel Coleman, Ursinus, Fr., 4x100, 4x400, Blue Bell, Pa. / Wissahickon

Jenna Kelly, Ursinus, Sr., 4x400, King of Prussia, Pa. / Upper Merion

Katherine Damato, Ursinus, Sr., 4x400, Haddon Heights, N.J. / Bishop Eustace Prep

Sophie Drew, Haverford, Jr., 4x800, Concord, Mass. / Concord Academy

Molly Hawkins, Haverford, Fr., 4x800, Hopkinton, Mass. / Hopkinton

Katie Sullivan, Haverford, Sr., 4x800, Rutherford, N.J. / Rutherford

Annie Gutierrez, Johns Hopkins, Fr., Pole Vault, Heptathlon, Coral Gables, Fla. / Ransom Everglades

Rachel Greene, Bryn Mawr, So., Triple Jump / Woolwich Township, N.J. / Ursuline Academy

Lindsey Powers, Franklin & Marshall, Jr., Shot Put, Jupiter, Fla. / Peddie School

Claire Conley, Swarthmore, So., Discus, New Canaan, Conn. / New Canaan

Najee Mendes, Franklin & Marshall, Sr., Hammer, Lancaster, Pa. / Muhlenberg

Maya Zimmerman, Swarthmore, Fr., Javelin, Oakland, Calif. / College Prep

 

HONORABLE MENTION TEAM

Jennica Terry, Bryn Mawr, Fr., 100, Hebron, Md. / James M. Bennett

Marisa Sailus, Johns Hopkins, Fr., 200, Commerce Township, Mich. / Lakeland

Alexandra Damron, Johns Hopkins, Fr., 400, Ridgefield, Conn. / Ridgefield

Lilly Price, Swarthmore, So., 800, Chapel Hill, N.C. / East Chapel Hill

Katie Sullivan, Haverford, Sr., 1500, Rutherford, N.J. / Rutherford

Rebecca Grusby, Johns Hopkins, So., 5000, Newton Center, Mass. / Newton South

Tessa Cassidy, Dickinson, So., 10000, Brunswick, Maine / Brunswick

Lauren Roberts, Johns Hopkins, Sr., 100 Hurdles, Haddonfield, N.J. / Haddonfield

Hailey Moseman, Gettysburg, So., 400 Hurdles, Longmeadow, Mass. / Longmeadow

Sarah Rinehart, Gettysburg, Jr., 3000 Steeplechase, Eldersburg, Md. / Liberty

Naomi Bronkema, Swarthmore, So., High Jump, Strasburg, Pa. / Lancaster Mennonite

Kateryna Swan, Ursinus, Fr., High Jump, Haddon Township, N.J. / Haddon Township

Sophia Cortazzo, Johns Hopkins, So., Pole Vault, Warren, N.J. / The Pingry School

Cat Wain, Johns Hopkins, Jr., Pole Vault, Basking Ridge, N.J. / Ridge

Alyssa Ward, Franklin & Marshall, Sr., Long Jump, Teaneck, N.J. / Tabor Academy

Kendra Meredith, Gettysburg, Sr., Triple Jump, Boyds, Md. / Northwest

Claire Conley, Swarthmore, So., Shot Put, New Canaan, Conn. / New Canaan

Mikaela Collins, Gettysburg, Sr., Discus, Attleboro, Mass. / Bishop Feehan

Kenzie Horst, Gettysburg, So., Hammer, Stevens, Pa. / Ephrata

Veronica Montane, Johns Hopkins, Fr., Javelin, Guaynabo, P.R. / Academia Maria Reina

Katherine Damato, Ursinus, Sr., Heptathlon, Haddon Heights, N.J. / Bishop Eustace Prep

 

SPORTSMANSHIP TEAM

Natalia Phillip, Bryn Mawr, So., Boston, Mass. / New Mission

Niomi Phillips, Dickinson, Sr., Oakmont, Pa. / Riverview

Ola Kiszka, Franklin & Marshall, Sr., Newtown, Pa. / Pennington School

Alyra Parker, Gettysurg, Sr., Reading, Pa. / Reading

Emily Anderson, Haverford, Sr., Plattsburgh, N.Y. / Beekmantown Central

Bridget Gottlieb, Johns Hopkins, Sr., Cupertino, Calif. / Monta Vista

Samantha Merkel, McDaniel, Jr., Baltimore, Md. / Winters Mill

Jessica Voltaggio, Muhlenberg, Sr., Glen Rock, Pa. / Susquehannock

Becky Tang, Swarthmore, Sr., Columbus, Ohio / Upper Arlington

Rachel Coleman, Ursinus, Fr., Blue Bell, Pa. / Wissahickon